YAĞ YAKIMINA YARDIMCI 5 BESİN

YAĞ YAKIMINA YARDIMCI 5 BESİN

Diyet Yapanlar, Bunlara Dikkat!!!

Diyet yaparken herkesin beklentisi hızlı bir şekilde yağ kaybetmektir. Hepimiz mucizevi çözümler ararız. Ama diyetin temel amacı doğru ve sağlıklı bir kilo kaybıdır.

Yağ yakımına yardımcı olan besinler var tabi ki. Hatta en çok kullandığımız ve beslenme listelerine eklediğimiz 5 tanesini sizler için hazırladım. Bu besinleri beslenmemize ekleyerek vücuttaki yağ oranımızı düşürmesine yardımcı olabiliriz.

1.YUMURTA

Yumurta içeriğindeki protein miktarıyla anne sütüne en yakın olan örnek protein olarak bilinen bir besindir. Yumurta içerisindeki protein sayesinde uzun süreli tokluk sağlar. İçeriğinde yüksek oranda bulunan kolin sayesinde ise yağ yakımınayardımcı olur. Kolin yağların depolanmasını azaltır. Ve vücattaki enerji harcamasını arttırarak yağ metabolizmasını etkiler.

2.YOĞURT

Yoğurt, protein içeriği yüksek vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir. Vücutta kolay sindirilmesi, bağışıklık sistemini düzenleyici etki göstermesi sebebiyle insan vücudunda önemli bir yeri vardır. Yapılan çalışmalarda antimikrobiyel ve antikarsinojenik etkilerinin olduğu ortaya konmuştur. Yoğurt ve benzeri süt ürünleri tüketiminin iştah kontrolü ve enerji alımında etkili olduğu bilinmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar süt ve yoğurt tüketiminin GLP-1 ve PPY gibi iştah kapatıcı hormonlar üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir.Hem yüksek besin değeri hem de iştah kapatmaya etkisi açısından beslenme de önem taşımaktadır.

3.KIRMIZI BİBER

Kırmızı biber içerisindeki kapsaisin maddesi ile metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olan en önemli besinlerden biridir.Kapsaisin, sempatik sinir sistemini uyararak kateşolaminlerin salgılanmasını sağlar ve bu sayede enerji ve yağ metabolizmasını hızlandırır. Besinlerle birlikte alınan kapsaisin maddesinin iştah mekanizmasına etki ederek tokluğu arttırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca kırmızı biberintermogenez
yoluyla vücut sıcaklığını artırarak enerji tüketimini arttırdığı gösterilmiştir. Fakat mide problemi olan kişilerde porsiyon kontrolü ve doktor onayı ile tüketilmesi tavsiye edilir.

4. YEŞİL ÇAY

Çay, en çok tükettiğimiz besinler arasında yer alır. Yeşil çay, antioksidan özelliği ile diğer çaylara kıyasla günümüzde en çok tercih edilen gruptur. Yeşil çay içeriğindeki kateşin ve kafein oranı ile yağ yakımına yardımcı olan besinler arasındadır.Demlenmiş 250ml yeşil çay 30-40mg kafein içermektedir. Kafein vücutta termogenezi uyararak yağ oksidasyonunu sağlar. Bu sebeple enerji ve yağ metabolizmasında önemli etkisi vardır. Yapılan çalışmalar sonucunda kişinin beden ağırlığı, deri altı yağ oranı, beden kitle indeksi (BKİ) ve bel çevresini içeren antropometrik ölçümlerde anlamlı azalma olduğu belirlenmiştir.

5. KAHVE

Kahve kafein içeriği yüksek bir besindir. Yeşil çay gibi o da vücutta termogenezi uyararak yağ oksidasyonunu arttırarak yağ yakımına yardımcı olur.Birçok çalışma, kafeinin metabolizma hızınızı %3-11 oranında artırabileceğini göstermektedir. Diğer araştırmalarda ise kafeinin yağ yakımını özellikle obez bireylerde %10’a kadar ve zayıf insanlarda %29’a kadar artırabildiğini göstermektedir. Kahve tüketiminin aynı zamanda kan lipit değerlerini düşürücü etki gösterdiği ve antropometrik ölçümlerde ise anlamlı farklar yarattığı görülmüştür.

UZM.DR.METİN ÇAKIR ANLATIYOR
DİYETİSYEN BUSE TOPÇU ANLATIYOR