DİŞ İMPLANTLARI

diş implantları hakkında bilgilendirme

Diş İmplantları Nasıl Uygulanır?

Diş İmplantlarında Yeni Teknolojiler

Diş implantları hem ağız ve diş hem de genel anlamda sağlık alanında büyük bir alan kaplarlar. Uzun yıllardır uygulanan bu diş tedavi tekniği zaman içerisinde uygulamakta olduğu yöntemleri geliştirmiş ve günümüzde diş implanları son derece etkili tedavi yöntemleri haline gelmişlerdir.

Önceki yıllarda yapılan rahatsız ve hastaları uzun alışma sürelerinden geçmeye zorlayan protez yöntemleri artık yerini modern, kullanı, konforlu ve rahat diş implant modellerine bıraktı. Günümüzde artık diş implantları hem çok daha kolay uygulanabiliyor hem de uygulanmış olan bu diş implant modelleri eskiye nispeten çok daha uzun ömürlü, daha dayanıklı ve daha sağlam oluyor. Buna ek olarak yeni diş implant teknolojileri sayesinde artık her türlü çürük, diş eksikliği, şekil ve biçim bozukluğu problemleri çözülebiliyor. Hatta bazı diş implant modelleri sayesinde artık tamamen dişlerini kaybetmiş hastalar bile tedavi edilebiliyor.

Diş İmplantları Ne İşe Yararlar?

2000li yılların ilk çeyreğini tamamlamak üzere olduğumuz bu günlerde hızla gelişen modern teknoloji tarafından en çok etkilenen sektörlerden biri hiç şüphesiz ki tıp sektörüdür. Tıp sektörü doğrudan insan yaşamını ve insan sağlığını ilgilendirdiğinden teknolojik atılımların en çok yapıldığı alanların da başında gelir. Tıp dünyasında uzun süredir kullanılmakta olan ancak modern teknolojinin mucizeleri sayesinde günümüzde artık eskiye nazaran çok daha iyi bir noktada olan diş implantları tedavileri bu durumdan en çok etkilenen tedaviler arasında. Peki ya diş implantları ne işe yararlar? Diş implantları kimlere hangi durumlarda uygulanır?

Diş implantları sağlık ve dişçilik sektörü tarafından bu alanı ilgilendiren problemlere sahip hastalara uzmanlıkla uygulanan bir diş tedavi yöntemidir. Diş implant modelleri sayesinde dişlerinde çürük olanlar, diş şekli bozuk ya da diş eksilmesine sahip olanlar, dişlerini kaybetmiş kişiler protez gibi bazı yöntemler aracılığı ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Diş İmplantları Nasıl Uygulanır?

Diş implant tedavileri, hastanın durumuna ve gereken tedavinin boyutuna göre hastaya belli sakinleştiriciler verilerek yapılan ciddi operasyonlardır. Bu operasyonları gerçekleştirmek için kesinlikle tecrübeli ve alanında uzman kişiler gereklidir. Bu tedavi yalnızca 18 yaşını aşmış bireylere uygulanabilen bir tedavidir. Bunun sebebi ise implant tedavilerinin çene kemiği üzerine yapılıyor olmalarıdır. Bu durum implant tedavisi yaptırmak isteyen kişinin yüz ve çene gelişimini tamamlamış olmasını gerektirir. Aksi takdirde kişinin yüz ve çene yapısı normale oranla daha hızlı değişecek ve tedaviden gerekli verim alınamayacaktır.

Diş implant tedavileri yapılmadan önce tedaviyi yaptırmak isteyen kişiye röntgen aracılığı ile bazı testler yapılır. Bu testlerde amaç kişinin çene kemik yapısının uygulanması planlanan diş implant tedavisine uygun olup olmadığını tespit etmektir. Sonrasında hasta eğer özel bir durumu yoksa tedaviye alınır. Bazı spesifik durumlara sahip olan hastaların uyması gereken başka bir takım kurallar ve öneriler vardır.

Örneğin şeker hastalığına sahip olan kişilere diş implant tedavisi uygulamasından önce hastalıklarının düzenli bir seviyede olması önerilir. Aksi takdirde hasta, şeker hastalığı durumu düzene girene kadar diş implant tedavisi planlarını ertelemelidir. Buna ek olarak kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylere de diş implant tedavisine başlamadan önce kullandıkları ilana ara vermeleri önerilir. Kemik erimesi hastalığna sahip bireylere ise diş implant tedavisi öncesi kemik erimesi durumları için gerekli tedaviyi almaları tavsiye edilir.

Hasta eğer bu hastalık ve özel durumlardan herhangi birine sahip değilse ya da sahip olduğu durumda gerekli sağlık önlemleri alınmış ise tedaviye alınır. Diş implant tedavisi hasta için çok yorucu bir tedavi değildir. Yeni tedavi yöntemleri sayesinde hasta rahat bir operasyon ve hızlı bir iyileşme sürecinin ardından eski sağlığına kavuşur.

UZM.DR.METİN ÇAKIR ANLATIYOR
DİYETİSYEN BUSE TOPÇU ANLATIYOR