DAHİLİYE BÖLÜMÜNÜN ÖNEMİ

Dahiliye Bölümünün Önemi

Dahiliye Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Dahiliye Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

2000li yılların ilk çeyreğini tamamlamaya yakın olduğumuz bu günlerde tıp teknolojileri ve tıp sektörü hiçbir zaman olmadığı kadar gelişmiş ve etkili bir hale geldi. Günümüz teknolojileri sayesinde bir çok hastalık erken evrede teşhis edilebiliyor ve tedavi süreci hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan başlayabiliyor. Laboratuvarlarda kan, idrar ya da benzeri maddeler üzerinde yapılan testler ve çeşitli yöntemler ile çoğu hastalık en erken evrede teşhis edilebiliyor.

Dahiliye Bölümü Nedir?

Hastanelerde bulunan dahiliye bölümleri hemen her hastane için en çok talep gören ve en çok hastaya bakan bölümlerdir. Bunun sebebi ise dahiliye bölümünün nispeten çok kapsayıcı bir bölüm olması ile ilgilidir. Dahiliye bölümü neredeyse her hastane için en çok başvurulan bölümlerin her zaman ilk sırasında gelir.

Dahiliye bölümü bir çok hastalığın teşhis ya da ön teşhisini koyan, hastaların kendi sağlıkları üzerinde nispeten daha kolay yapabildikleri gözlemler üzerine muayene gerçekleştiren bir bölümdür. Kelime anlamı olarak dahiliye iç hastalıklar anlamına gelir. İç hastalıklar da dahiliye gibi son derece geniş bir kapsayıcılığa sahip olan bir tanımdır.

Dahiliye Bölümünün Önemi

Dahiliye bölümü bir çok hastalığın teşhis ve ön teşhis süreçlerinde çok büyük bir belirleyiciliğe sahiptir. İç hastalıklar kendilerini genelde belirgin semptomlar ile gösterirler. Bu semptomlar üzerine belli şikayetler ile gelen hastalar dahiliye bölümüne alınırlar. Dahiliye bölümünde bu hastalara, hastaların spesifik durumları gözetilerek belirlenen yöntemler aracılığı ile bazı testler yapılır. Bu testler hastaya teşhis koyabilmek adına son derece kritik bir öneme sahiptirler.

Dahiliye bölümü içerisinde hastaya yapılan testler sonucu alınan veriler aracığı ile hastaya doğru teşhis koyulur ve hasta eğer gerekli bir durum var ise ilgili tıp bölümüne sevk edilir.

Dahiliye Bölümünü İlgilendiren Hastalıklar

Dahiliye, yani iç hastalıklar bölümü, tanımdan da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi bir çok hastalık ve hastalık grubu için hizmet veren bir bölümdür. İç hastalıklar son derece kapsamlı bir tanımdır ve bu nedenle dahiliye bölümü bir çok hastalığa bakmaktadır. Bu hastalık grip kadar basit ve yaygın bir hastalığı içerdiği gibi kanser gibi son derece ciddi ve hasta için hayati risk içeren durumlar için de özellikle teşhis süreçlerinde dahiliye bölümü son derece büyük bir öneme sahiptir.

Dahiliye bölümü için en sık hizmet alınan hastalık genelde üst ve alt solunum yolu hastalıklarıdır. Bu hastalıkların bulaşıcı yapısı onları çok bulaşıcı ve sık yaşanır hale getirir. Bu nedenle dahiliye bölümü sık sık üst ve alt solunum yolu hastalığına sahip kişiler ile doludur. Özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen üst ve alt solunum yolları hastalıkları son derece bulaşıcı bir yapıya sahiptir ve bu mevsimlerde başka bir çok hastalık gibi etkisini daha yoğun bir şekilde gösterir.

Dahiliye bölümü için en sık hizmet alınan bir başka hastalık çeşidi ise enfeksiyon hastalıklarıdır. Enfeksiyon hastalıkları da üst ve alt solunum yolları hastalıkları gibi son derece yaygın ve bulaşıcı bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle oldukça sık yaşanırlar ve herhangi bir durumda hastalar dahiliye bölümüne başvurur.

Bu gibi hastalıkların yanında zatürre ve bronşit gibi ciddi hastalıklar için de hastaların başvurmaları gereken bölüm iç hastalıklar, yani dahiliye bölümüdür. İç hastalıklar bölümü karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, ülser gibi tehlikeli mide hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları için de oldukça kapsayıcı bir hizmet veren bir sağlık bölümüdür.

UZM.DR.METİN ÇAKIR ANLATIYOR
DİYETİSYEN BUSE TOPÇU ANLATIYOR